|
|
|
|
|
|
|
Auteur
Angelus
Geplaatst op
dinsdag 24 mei 2011 17:29
|
|
|
|
|
|
|
Vandaag verscheen er hiernavermeld artikel in de krant... In het kort: de werking van homeopathie blijft onbewezen, maar ze is in principe niet gevaarlijk, indien er enkele voorwaarden worden vervuld. Terugbetaling door de ziekteverzekering is, naar het schijnt, totaal uit den boze...
Homeopathie... Sommigen geloven erin. Anderen noemen het kwakzalverij. Wat moet de overheid ermee? Het Federaal Kenniscentrum Gezondheidszorg (KCE) raadt de overheid formeel af homeopathie terug te betalen via de ziekteverzekering. Geen onderzoek heeft ooit wetenschappelijk bewezen dat het werkt. Maar er zijn zoveel mensen die het gebruiken 'wegens goede ervaringen' dat de overheid er al bij al goed aan doet minstens te zorgen voor kwaliteitsregels.
Niet minder dan zes procent van de Belgen heeft afgelopen jaar een homeopaat geconsulteerd. Meestal als aanvulling op een klassieke medische behandeling. Vaak 'op aanraden van mensen die er goede ervaringen mee hebben', en omdat ze een 'natuurlijker' behandeling zochten. Ze raadplegen de homeopaten voor zowat alles, maar nek- en rugpijnen, allergieën en vermoeidheid vermelden patiënten het vaakst als reden; de homeopaten zelf zeggen dat het ook vaak gaat over het ademhalingsstelsel, depressies en angsten.
Het Kenniscentrum doorploegde alle wetenschappelijk studies van over heel de wereld voor 20 aandoeningen. Voor geen enkele aandoening leverde dit een onomstotelijk bewijs van werking op. Wel bewezen is dat homeopathie een sterk placebo-effect heeft. Voor wie erin gelooft, werkt het, ook al kreeg hij een placebo.
Naar directe werking scoort homeopathie daarmee nog zwakker dan de drie andere 'alternatieve geneeswijzen' die het Kenniscentrum al onder de loep legde. Voor osteopathie en chiropraxie is bewezen dat ze tijdelijk verlichting brengen bij nek- en lage rugpijnen; van acupunctuur is 'enige pijnverlichting' bewezen.
Homeopathie is in principe wel zo goed als ongevaarlijk. Het gebruikt héél sterk verdunde stoffen; dat kàn geen kwaad doen. Maar mensen aanzien soms kruiden- en andere middeltjes als homeopathische: dat is wel gevaarlijk. De informatie moet absoluut verbeterd worden, zegt het KCE. Homeopathie is bovendien zeer gevaarlijk als ze de klassieke behandeling van aandoeningen doet uitstellen of verhindert.
Het Kenniscentrum wil daarom dat alleen artsen homeopathie mogen bedrijven en diagnoses mogen maken. Zij worden geacht te weten wat de klassieke medische wetenschap leert over die aandoeningen. Alleen dan kan men een verantwoorde keuze maken, luidt de redenering.
België telt 340 homeopaten, 60 procent in Vlaanderen, telkens 20 procent in Brussel en Wallonië. Amper drie op de vier zijn artsen. De rest werkt dus in de illegaliteit volgens de wet-Colla. Maar daar zit een knoop. Die wet - die kwaliteitscontrole invoerde - is na 12 jaar nog altijd niet uitgevoerd, onder meer onder druk van de klassieke geneeswereld. De overheid is voor die nalatigheid al veroordeeld tot een dwangsom van 5.000 euro per maand, te betalen aan een benadeelde osteopatenvereniging.
De overheid heeft wel al stappen gedaan. Eind 2010 erkende ze beroepsverenigingen, tegen het jaareinde hoopt ze de paritaire comités samengesteld te hebben.
Terloops: homeopathie wordt niet terugbetaald door de ziekteverzekering, al laten homeopathische artsen hun consulten wel terugbetalen. Aanvullende verzekeringen van ziekenfondsen en verzekeringsmaatschappijen betalen de geneesmiddelen soms ten dele terug.
- Einde krantenartikel -Reactie op het rapport over homeopathie van het KCE 2011Dit rapport bevat zeer interessante informatie over de opleiding, de praktijk en de vraag naar homeopathie onder de bevolking in België. Desalniettemin hebben wij grote reserves bij de evaluatie van de "wetenschappelijke" werkzaamheid van de homeopathie die in dit rapport beschreven staat.
Wat betreft de werkzaamheid van de homeopathie bij specifieke indicaties, is er maar een enkel criterium gebruikt, namelijk die van systematische review van gerandomiseerde, placebo gecontroleerde studies, de "gouden standaard". Nochtans moet men weten dat "geneeskunde gebaseerd op bewijzen" (Evidence Based Medicine) zich niet alleen tot dit "ideale" niveau beperkt maar een heel aantal bewijsniveaus beschouwt (referentie : Sackett et al, 1996; Rosenberg et Sackett, 1996, Rosenberg et Donald, 1995). Slechts 11% van de geneesmiddelen die wij in de dagdagelijkse praktijk gebruiken, bereikt dit absolute niveau dat voor homeopathie vereist wordt (referentie : http://clinicalevidence.bmj.com/ceweb/about/knowledge.jsp ).
De in deze evaluatie gebruikte selectiecriteria van de publicaties zijn niet duidelijk en verdacht en leiden tot verwerping van positieve publicaties gezien de resultaten van dit rapport niet in overeenstemming zijn met andere evaluaties zoals de evaluaties van de Faculteit van Homeopathie te Londen" (referentie: Systematic reviews of RCTs in homeopathy, www.facultyofhomeopathy.org). Gezien een homeopathische behandeling niet dezelfde is voor elke patiënt met dezelfde ziekte, is een pragmatisch studie design misschien beter geïndiceerd ter evaluatie van de homeopathie dan de klassieke RCT.
Wat betreft het gebruik van de homeopathie in België, is het ook belangrijk te signaleren dat als 6% van de Belgen de laatste 12 maanden een homeopathisch arts geconsulteerd heeft, het beroep doen op homeopathische geneesmiddelen in de apotheek (hetgeen hier niet geanalyseerd werd) frequenter voorkomt gezien het feit dat de patiënten deze geneesmiddelen op eigen initiatief kunnen kopen bij de apotheek met of zonder advies van de apotheker (referentie: Scientific Framework of Homeopathy ECH).
De graad van tevredenheid van de patiënten is vergelijkbaar met die van patiënten die een beroep doen op de conventionele geneeskunde. Een punt dat niet aangehaald is geweest in deze studie, is dat door de toepassing van de homeopathische geneeskunde minder conventionele geneesmiddelen gebruikt worden, waardoor de iatrogene risico's verminderen alsook de kostprijs voor de sociale zekerheid (referentie : Scientific Framework of Homeopathy ECH).
Wij zijn heel tevreden dat dit rapport adviseert om het voorschrijven van homeopathische geneesmiddelen voor te behouden aan artsen die bovendien geaccrediteerd zijn en dat ook met het aspect van veiligheid van het homeopathisch geneesmiddel rekening gehouden werd. Deze veiligheid wordt gegarandeerd bij de registratie van deze geneesmiddelen. Homeopathische geneesmiddelen zijn niet altijd in die mate 'verdund' als door velen gedacht wordt. Te volgen in de nabije toekomst!
- Dr. Léon Scheepers - Voorzitter Homeopatische Nationale Beroepsvereniging -
Reageer
Opgelet: momenteel ben je niet ingelogd. Om onder jouw eigen naam te posten kun je hier inloggen.